BiH će kandidovati za izvoz u zemlje Evropske unije i druge proizvode životinjskog porijekla osim ribe, za koju je dozvola dobijena prošle godine. Ova institucija iskoristiće posjetu inspekcije Ureda za hranu i veterinarstvo Evropske komisije iz Dablina u septembru za kandidovanje izvoza meda, mlijeka, jaja te određenih vrsta mesa, a za što je potrebno ispuniti odgovarajuće uslove. Postoje realne šanse da ispunimo evropske zahtjeve za izvoz meda, mlijeka, jaja te živinskog mesa. U proizvodnji meda i mlijeka, koju kontrolišemo posljednjih godina, nismo zabilježili incidentne situacije kod upotrebe veterinarskih lijekova i na terenu je sve pod kontrolom. Kod proizvodnje jaja i živinskog mesa dostigli smo visok nivo proizvodnje i imamo kvalitetne proizvode. Za izvoz će biti kandidovana i živa riba, koju naši proizvođači još ne mogu izvoziti budući da je Evropska komisija dozvolila samo plasman iz BiH smrznute ribe.
BiH će kandidovati za izvoz u zemlje Evropske unije i druge proizvode životinjskog porijekla osim ribe, za koju je dozvola dobijena prošle godine, najavljuju iz Ureda za veterinarstvo BiH.
Ova institucija iskoristiće posjetu inspekcije Ureda za hranu i veterinarstvo Evropske komisije iz Dablina u septembru za kandidovanje izvoza meda, mlijeka, jaja te određenih vrsta mesa, a za što je potrebno ispuniti odgovarajuće uslove.
"Postoje realne šanse da ispunimo evropske zahtjeve za izvoz meda, mlijeka, jaja te živinskog mesa. U proizvodnji meda i mlijeka, koju kontrolišemo posljednjih godina, nismo zabilježili incidentne situacije kod upotrebe veterinarskih lijekova i na terenu je sve pod kontrolom. Kod proizvodnje jaja i živinskog mesa dostigli smo visok nivo proizvodnje i imamo kvalitetne proizvode", kaže Drago Nedić, direktor Ureda za veterinarstvo BiH.
Za izvoz će biti kandidovana i živa riba, koju naši proizvođači još ne mogu izvoziti budući da je Evropska komisija dozvolila samo plasman iz BiH smrznute ribe. Da bi uslovi za izvoz bili ispunjeni potrebno je akreditovati laboratorije u BiH koje će kontrolisati proizvodnju i izdavati certifikate.
"Obišli smo laboratorije i dali im preporuke kako da ispoštuju zahtjeve. Važno je da akreditujemo što više laboratorija, ali i da svi učesnici u lancu budu pripremljeni, o čemu smo sačinili plan", napominje Nedić.
S tim u vezi predstavnici Ureda za veterinarstvo održali su sastanke s nadležnim organima entiteta, na kojima su usaglašavane aktivnosti koje je potrebno preduzeti.
Inspekcija Ureda za hranu i veterinarstvo Evropske komisije provešće kontrolu primjene veterinarskih lijekova kao i rezidua (tvari štetnih za zdravlje ljudi čija je prisutnost posljedica postupaka tokom proizvodnje). Ova inspekcija obići će laboratorije, proizvodne kapacitete, a "pretrešće"i domaću inspekciju, kao i legislativu u oblasti veterinarske zaštite. Inspekcija Evropske komisije u našoj zemlji trebalo bi da bude obavljena od 13. do 20. septembra.